Blog, aktualności, porady i ciekawostki

Dieta Dukana, a trening

Dieta Dukana to, najpopularniejsza ze wszystkich, dieta odchudzająca. Polacy upodobali sobie odchudzanie się „na białku”, ale dieta proteinowa zazwyczaj była wykonywana przez osoby mało aktywne fizycznie. Czy sportowcy mogą zatem ją stosować? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Dieta proteinowa składa się z dużej ilości białka, ale jednocześnie jest uboga w tłuszcze i węglowodany. Jest to idealna dieta dla osób nieodwiedzających siłowni i ogólnie mało się poruszających. Czy jednak ta dieta, nie dająca zbyt wiele energii, może być stosowana przez sportowców? Czy nie doprowadzi ona do niedoborów pokarmowych w ich organizmie? Czy nie obniży ich kondycji? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, musisz przeczytać poniższy tekst. Dowiesz się z niego m.in. czym jest dieta Dukana, jak działa, jakie daje efekty i czy można ją rozpocząć, jeśli jest się aktywnym sportowcem oraz częstym gościem na siłowni.

Dieta Dukana – wady

Osoby, które chcą się odchudzić z reguły zmieniają swoje życie. Po pierwsze, zmiana dotyczy stylu odżywiania, czyli ludzie z nadwagą walczą ze swoim problemem poprzez zmianę swojego jadłospisu. Z drugiej strony, sama dieta nic nie daje. W tym przypadku równie ważne jest rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej. Właśnie dlatego osoby zrzucające zbędne kilogramy zaczynają biegać, chodzić na spacery lub pływać.

Najważniejszą wadą w diecie Dukana jest właśnie to, że nie przewiduje ona aktywnego spędzania swojego wolnego czasu. Dieta ta składa się z cennego białka, ale jednocześnie nie przewiduje, a wręcz zakazuje, sięgania po produkty dające człowiekowi energię. Czy zatem dieta Dukana jest warta uwagi, rozważenia i przede wszystkim jej rozpoczęcia?

Dieta Dukana, a ćwiczenia

Dieta Dukana rzeczywiście nie sprzyja aktywności ruchowej. Co więcej, połączenie jej z regularnymi treningami może doprowadzić do nieprzyjemnych następstw. Jak to możliwe?

Gdy ćwiczysz, np. na siłowni, tracisz wodę i elektrolity. Właśnie dlatego po ćwiczeniach należy zadbać o doprowadzenie swojego organizmu do normy, skupiając się zwłaszcza na równowadze kwasowo-zasadowej. Dieta Dukana, czyli dieta proteinowa, nie pozwoli ci na odkwaszenie organizmu. Zakwaszony organizm z kolei prowadzi do skutków ubocznych takich, jak złe samopoczucie czy słaba kondycja. Nie wspominając już następstw w formie rozmaitych chorób.

Osoby na diecie Dukana mogą być osłabione i pozbawione energii, więc ciężko myśleć w takiej sytuacji o aktywności fizycznej. Sama dieta jest więc skuteczna, gdy chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ale nie powinno się jej łączyć z wysiłkiem fizycznym.

Warto też wspomnieć o tym, że metabolizmowi składników białkowych towarzyszy wytwarzanie amoniaku. Jego likwidacja nie należy do prostych, a przy okazji obciąża on twoje narządy takie, jak układ nerwowy, wątroba czy nerki, a także powoduje większą utratę płynów, doprowadzając do odwodnienia twojego organizmu.

Wynika z tego, że dieta Dukana nie jest zbyt bezpieczna i może zatruwać twój organizm. Jest jednak rozwiązanie, aby to zmienić.

Jak zmodyfikować dietę Dukana, aby była bezpieczna i skuteczna

Dieta Dukana, jak już wiadomo, nie jest do końca racjonalna. Warto jednak ją wprowadzić z niewielkimi zmianami, aby służyła każdemu, w tym także sportowcom. Wystarczy jedynie wziąć pod uwagę następujące modyfikacje:

  • Nie ograniczaj się do jedzenia jedynie białka. Spożywanie wyłącznie protein prowadzi do zakwaszenia twojego organizmu. Unikaj tego, aby nie nabawić się problemów zdrowotnych. Zamiast tego sięgnij po niewielkie ilości zdrowych tłuszczy oraz dobre dla twojego organizmu węglowodany. Jedz zwłaszcza tłuste ryby, oliwę z oliwek oraz orzechy.
  • Jedz dużo warzyw. Prawidłowa ich ilość to około pół kilograma spożywanego na dobę. Jest to bardzo ważne, gdyż musisz dostarczać sobie zawartych tam związków fenolowych, witamin oraz składników mineralnych, działających alkalizująco. Dzięki temu zachowasz równowagę zasadowo-kwasową i unikniesz związanych z jej zaburzeniem problemów.
  • Na koniec, włącz do diety Dukana wodę wysoko zmineralizowaną, bogatą przede wszystkim w wapń oraz magnez. Pierwiastki te zostają usunięte z organizmu pod wpływem zwiększenia podaży białka, dlatego konieczne jest ich uzupełnienie. Pierwiastki te również spalają tkankę tłuszczową, więc nie warto ich bagatelizować.

Tylko w taki sposób, czyli poprzez zmodyfikowanie diety Dukana, możesz z niej skorzystać oraz jednocześnie uprawiać sport.