Blog, aktualności, porady i ciekawostki

Dieta kulturystyczna dla wegetarianina, czyli jak zbudować masę bez mięsa

Wegetariańskie jedzenie cieszy się coraz większą popularnością, także wśród kulturystów. Czy zmiana diety od razu wyklucza robienie masy? Okazuje się, że nie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zbudować masę mięśniową bez mięsa.

Niektórzy ludzie uważają, że skoro nie jedzą mięsa, to od razu są skreśleni w kulturystyce. Nic bardziej mylnego. Da się zbudować masę mięśniową bez mięsa, trzeba jednak znać kilka zasad. Jeśli więc chcesz zwiększyć ilość swoich mięśni, ale wybrałeś wegańskie potrawy, przeczytaj poniższe wskazówki. Dzięki nim na pewno osiągniesz swój cel i jednocześnie nie będziesz musiał rezygnować z obranej przez siebie drogi – zdrowego, ekologicznego stylu życia.

Białko – ważne, ale nie najważniejsze

Na pewno wiesz, że podstawą sukcesu w budowaniu masy mięśniowej jest białko pochodzenia zwierzęcego. Czy jednak da się zastąpić takie białko w czasie budowania masy mięśniowej? Okazuje się, że tak. Co więcej, nie potrzebujesz jego wielkich ilości, aby zbudować masę mięśniową. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pomogą ci zbudować masę mięśniową bez białka pochodzenia zwierzęcego. Wbrew pozorom wegetariański kulturysta nie jest dziś rzadkością. A ten stosujący poniższe zasady w swojej diecie, jest nawet lepszy od zwykłych kulturystów, jedzących duże ilości białka.

Wegetarianin kulturysta, a wystarczająca ilość kalorii

Wegetariański kulturysta musi w pierwszej kolejności zadbać o zwiększony bilans kaloryczny. Jest to podstawa do tego, aby mógł zbudować masę mięśniową. Zasada ta tyczy się każdego kulturysty, ale w przypadku wegetarianina punkt ten jest jeszcze ważniejszy. Jeżeli go pominiesz, twój organizm zwróci się do dostarczanego białka, a ty zyskasz deficyt. Unikaj tego.

Kulturysta wegetarianin – owoce i warzywa, jako podstawa diety

Skoro nie spożywasz mięsa, musisz pozyskiwać składniki odżywcze najwyższej jakości w inny sposób. Sięgaj zatem po owoce i warzywa, które są nie tylko zdrowe, ale również cenne z punktu widzenia kulturysty na diecie wegetariańskiej. Stanowią one bowiem ochronę antyoksydacyjną, dzięki której masz silny układ odpornościowy.

Dieta wegetariańska, a masa mięśniowa – ciecierzyca i rośliny strączkowe

Jeśli jesteś wegetarianinem, który chce zbudować dobrej jakości mięśnie, musisz koniecznie zadbać o dostarczanie sobie białka. W tym celu koniecznie sięgnij po rośliny strączkowe oraz ciecierzycę. Są to kluczowe źródła białka, po które warto sięgnąć także ze względu na zawarte w nich niskotłuszczowe węglowodany. Uwierz, że ta smaczna przekąska przypadnie ci do gustu, zwłaszcza przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz wspomoże budowanie masy mięśniowej bez mięsa.

Suplement białka zwierzęcego – komosa ryżowa

Jeżeli jesteś wegetarianinem budującym masę mięśniową, który lubi brązowy ryż, koniecznie zamień go na mniej popularną, ale bardzo skuteczną w budowaniu mięśni, komosę ryżową. Smak jest ten sam, ale komosa ryżowa na masę mięśniową posiada wyższą zawartość cennego białka. To kompletne źródło białka wspomoże proces budowy mięśni, a ty nawet nie odczujesz różnicy. Sprawdź sam.

Odżywki białkowe na masę mięśniową dla wegetarianina

Oczywiście spożywanie komosy białkowej nie zwalnia cię z obowiązku sięgnięcia po inne wspomagacze. Najlepsza dla ciebie będzie odżywka białkowa, w związku z tym, że nie jesz mięsa. Odżywka białkowa jest łatwa w przygotowaniu i przynosi szybkie efekty, z których powinieneś czerpać „pełnymi garściami”.

Co na masę dla wegetarianina? Siemię lniane, orzechy włoskie oraz olej lniany

W związku z tym, że przestrzegasz diety wegetariańskiej, koniecznie sięgnij po naturalne, roślinne składniki do budowania masy mięśniowej. Wegetariański produkt na masę to przede wszystkim orzech włoski, w związku z czym warto do swojej diety dodać np. masło orzechowe. Niemniej, bardzo ważne są także kwasy tłuszczowe, właśnie dlatego jedz orzechy włoskiej w normalnej postaci, uwzględniając jednocześnie w swojej diecie olej lniany oraz nasiona siemienia lnianego. Dzięki temu twoja dieta pozwoli ci zbudować masę mięśniową, pomimo braku w niej mięsa, a dokładniej białka pochodzenia zwierzęcego.

Teraz kiedy już wiesz, jak zbudować masę mięśniową na diecie wegetariańskiej, nie daj sobie wmówić, że to niemożliwe. Dieta kulturystyczna dla wegetarianina nie jest skomplikowana, ale jest skuteczna. Przekonaj się o tym sam.