Dieta IF staje się coraz popularniejsza wśród bywalców siłowni, ale wciąż budzi sporo kontrowersji. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest dieta IF, jakie posiada zalety i wady oraz do kogo jest skierowana. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, czy chcesz ją rozpocząć.
Dieta IF – co to jest
Intermittent fasting to sposób odżywiania się, znany szerzej jako dieta IF. Polega ona na tym, że sportowiec przyjmuje pokarm jedynie przez określony czas, np. w ciągu dnia lub tygodnia. Przez pozostały czas wstrzymuje się natomiast od jedzenia, określając ten moment postem. Niektórzy definiują więc dietę IF, jako post przerywany. Co ciekawe, istnieje wiele form postu, ale najpopularniejszy polega na 16 godzinnym poście w ciągu doby, aby jedynie w ciągu pozostałych 8 godzin pozwolić sobie na posiłki. Jest to tak zwane okno żywieniowe, w czasie którego można jeść. W ten sposób sportowiec zjada pierwszy posiłek w południe, a ostatni (zazwyczaj drugi) najpóźniej o 20:00.
Jeśli chcesz rozpocząć dietę IF pamiętaj, że musisz podejść do tego zagadnienia indywidualnie. Jednocześnie dbając o zapewnienie sobie wszystkich najważniejszych składników odżywczych oraz energii. Błędem jest np. skrócenie okienka żywieniowego do 4 godzin oraz rygorystyczne głodzenie się. W ten sposób osiągniesz przeciwne efekty, niż planujesz.
Drugą, równie popularną metodą jest także IF 5/2. Polega ona na tym, że przez dwa dni dostosowujesz się do bardzo dużej restrykcji kalorycznej, aby następnie przez 5 dni jeść normalnie, jednocześnie dbając o jakość swoich posiłków. W czasie takiej diety, zadbaj przede wszystkim o jedzenie niskoprzetworzonych produktów, bogatych w składniki mineralne i witaminy. Unikaj natomiast cukru, fast foodów, alkoholu oraz gotowych przekąsek. Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu, dlatego pij dużo wody, niesłodzonej herbaty oraz czarnej kawy. Możesz też żuć bezcukrową gumę do żucia.
Dieta IF – zalety
Poszczenie jest dla człowieka czymś naturalnym i dobrym, o ile jest przeprowadzane racjonalnie. W momencie, kiedy ty się głodzisz, twój organizm pracuje, pozyskując energię z alternatywnych źródeł. Wskutek tego sportowiec może zwiększyć masę ciała i to zarówno w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej.
Intermittent fasting jest także bardzo pomocną dietą, kiedy walczysz z insulinoopornością bądź cukrzycą. Wiele osób twierdzi, że dieta IF daje odwrotne efekty, niż powinna, czyli osoba na tej diecie tyje. Tak się może zdarzyć, jeśli post będzie trwał za długo, bowiem wtedy organizm zacznie się bronić i zabezpieczać, gromadząc jedzenie na czarną godzinę, kiedy będziesz pościł dalej. Właśnie dlatego post nie może trwać dłużej niż 48 godzin.
Racjonalny post wiąże się także ze wstrzymaniem rozwoju miażdżycy i nowotworów, obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi, redukcją stresu oksydacyjnego w komórkach, a także szybszą regeneracją organizmu po wytężonym treningu na siłowni. Jeśli zastosujesz się do diety IF na pewno zobaczysz, że lepiej śpisz, masz lepszą koncentrację i pamięć, a także więcej energii.
Dieta IF – dla kogo
Rozważ dietę IF, jeśli masz zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej lub walczysz z otyłością, cukrzycą, zwiększonym łaknieniem, chorobą serca, stanami zapalnymi lub miażdżycą. Dieta IF jest także korzystna dla pracowników zmianowych, bowiem reguluje ich rytm dobowy.
Ciekawostką jest też fakt, że dietę IF stosują również podróżnicy oraz osoby z niewielką ilością czasu, gdyż ten sposób odżywiania pozwala przygotowywać mniej posiłków w ciągu dnia i tym samym oszczędzać czas.
Wady IF
Zanim rozpoczniesz dietę IF, musisz wiedzieć, że nie jest ona dla każdego. Trudne są zwłaszcza początki, kiedy ją zaczynasz. Czujesz się wtedy głodny, możesz czuć zmęczenie i mieć zawroty głowy. Trudno jest także odmówić sobie słodkich oraz niezdrowych rzeczy. Jeśli więc nie masz silnej woli, dieta IF może ci tylko zaszkodzić.
Zwróć uwagę także na to, czy spożywasz odpowiednią ilość składników odżywczych, bowiem dieta ta jest w nie uboga i musi być uzupełniana np. za pomocą suplementów.
Ważne jest również, aby nie głodzić się przez cały dzień, aby później zjeść potrójną ilość jedzenia. W ten sposób nie tylko przytyjesz, ale również wywołasz u siebie problemy żołądkowe.
Pamiętaj również, że dieta IF nie jest przeznaczona dla pacjentów z hipoglikemią reaktywną!