Co to jest cardio? Jak prawidłowo wykonywać trening cardio? Jakie efekty daje cardio? Dowiesz się tego wszystkiego z poniższego tekstu, dlatego pozostań na tej stronie i rozpocznij czytanie artykułu.
Trening cardio, inaczej trening tlenowy, składa się z ćwiczeń wytrzymałościowych, dotleniających twój organizm, a także poprawiających ogólną kondycję twojego organizmu i pracę układu krążenia. Cardio stosuje się, aby szybko zgubić zbędne, dodatkowe kilogramy. Jednocześnie jednak trening ten zwiększa ilość twoich oddechów na minutę, przyspiesza twoje tętno, a także dotlenia twoje tkanki mięśniowe oraz komórki.
Jak widzisz, trening cardio ma wiele pozytywnych efektów, właśnie dlatego warto go rozważyć i włączyć do swojej codzienności. Możesz go natomiast wykonywać w siłowni, gdzie na pewno znajdziesz wiele osób z tymi samymi celami, co twoje. Dzięki temu zyskasz także dodatkową motywację do kolejnych ćwiczeń.
Na czym polega trening cardio, co to jest trening cardio
Trening cardio to trening dla każdego, kto pragnie mieć wymarzoną sylwetkę. Te intensywne ćwiczenia, dotleniające mięśnie, wykonuje się przez około 30-60 minut bez jakiejkolwiek przerwy. Do tego typu ćwiczeń można śmiało zakwalifikować nieprzerwaną jazdę na rowerze, w tym także na rowerze stacjonarnym, bieganie, pływanie itp.
Trening cardio, oprócz tego, że nie przewiduje przerw, musi być także wykonywany regularnie, najlepiej trzy razy w tygodniu, co drugi dzień. Dzień przerwy jest w tym przypadku niezbędny do tego, aby organizm się zregenerował, odpoczął i doszedł do siebie. Regularne ćwiczenia są bardzo ważne i prowadzą cię w stronę sukcesu, bowiem przyzwyczajasz mięśnie do wysiłku, dotleniasz je i tym samym gwarantujesz sobie nie tylko dobre samopoczucie, ale również świetną kondycję.
Trening cardio – poruszaj się na siłowni
Jak to mówią: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakupienie karnetu na siłownię. Wybierz się tam sam i zobacz jak dobrze może wpłynąć na ciebie i twój organizm jazda na rowerku stacjonarnym. Pamiętaj bowiem, że trening cardio nie musi być koniecznie wyczerpujący i nazbyt intensywny. W rzeczywistości cardio to również szybszy spacer, ale trwający 30 minut bez przerwy. W treningu tym chodzi jedynie o to, abyś zwiększył ilość swoich oddechów i nieco przyspieszył swoje tętno, co wymusza jednocześnie na twoim układzie krążenia, aby lepiej pracował i skuteczniej dotleniał twoje tkanki i komórki.
Do treningów cardio należą także: kajakarstwo, wioślarstwo, aerobik oraz fitness. Niemniej, gdy na dworze robi się ciemno i zimno, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na ciepłą i dobrze przystosowaną do ćwiczeń siłownię. Rowerki nie wymagają od ciebie zbyt wiele, ale regularne treningi, co drugi dzień, przyniosą wymarzone efekty w krótkim czasie.
Trening cardio – efekty
Efekty cardio są widoczne już po zaledwie kilku tygodniach, o ile prawidłowo je wykonujesz. Należą do nich natomiast:
- Lepsza kondycja, czyli zarówno poprawiona wytrzymałość, jak i właściwsza wydolność organizmu.
- Polepszona sprawność organów wewnętrznych, dzięki czemu lepiej one funkcjonują.
- Dotlenienie mięśni.
- Poprawiona praca układu hormonalnego.
- Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
- Lepsza przemiana materii.
- Pozyskiwanie energii do treningów cardio z przemian tlenowych tłuszczy oraz węglowodanów.
- Lepszy przepływ krwi.
- Przyspieszenie procesów metabolicznych.
- Spalanie kilokalorii.
- Dotlenienie serca.
- Wzmocnienie układu odpornościowego.
- Regulowanie gospodarki hormonalnej.
Cardio, a budowanie masy mięśniowej
Coraz więcej osób łączy cardio z treningiem na masę. Wyniki tego eksperymentu pokazują jednak, że połączenie to daje doskonałe efekty, zwiększając masę mięśniową szybciej i skutecznie. Sprawdź sam, że to działa.
Trening cardio – przeciwwskazania oraz wskazania
Cardio jest przeznaczone przede wszystkim dla osób budujących rzeźbę, które zrzucają zbędne kilogramy i redukują tkankę tłuszczową. Ćwiczenia te mogą wykonywać wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy cele treningowe. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z problemami związanymi z układem sercowo-naczyniowym powinny wcześniej zapytać o zdanie swojego lekarza, może się bowiem okazać, że specjalista nie wyrazi zgody na ćwiczenia lub określi, jaką powinny mieć one intensywność.