Jak odkwasić organizm? Czym jest zakwaszenie organizmu i jakie efekty daje? Czy zakwaszenie organizmu wpływa na wyniki oraz efekty trenowania na siłowni? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.
Zakwaszenie organizmu jest bagatelizowane przez sportowców. Jest to błędem, zwłaszcza w przypadku osób trenujących siłowo. Osoby te są w grupie podwyższonego ryzyka, ponieważ przyjmują większą ilość węglowodanów oraz białek. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że może to prowadzić do rozległych problemów zdrowotnych oraz słabszych efektów i wyników treningowych. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się jak zakwaszenie organizmu wpływa na trening na siłowni, jak odkwasić organizm oraz jak zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z zakwaszenia organizmu.
Czym jest zakwaszenie organizmu
Zakwaszenia organizmu to przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej w kierunku odczynu kwasowego. Płyny ustrojowe wewnątrz naszego organizmu powinny utrzymywać się na poziomie pH = 7. Najlepszym wynikiem w tym przypadku jest przedział 7,35 – 7,45. Kwasica, czyli inaczej zakwaszenie organizmu występuje, kiedy twoje pH będzie niższe niż 7,35. Im niższa wartość tym problem jest poważniejszy.
Co powoduje zakwaszenie organizmu
Zakwaszenie organizmu może być wynikiem różnych zaniedbań. Z reguły zakwaszenie organizmu wynika z nałożenia się na siebie kilku różnych czynników. Mogą to być między innymi:
- Intensywny wysiłek fizyczny na przykład na siłowni.
- Głodzenie swojego organizmu.
- Przewlekły stres.
- Długotrwałe zmęczenie.
- Dieta bogata w zakwaszające produkty.
Zakwaszenie organizmu jest to sytuacja, w której twój organizm nie radzi sobie z nadmierną ilością jonów H+.
Efekty zakwaszenia organizmu
Objawy zakwaszenia organizmu mogą być widoczne bardzo szybko, może być ich wiele i mogą być bardzo zróżnicowane. Do takich efektów należą między innymi:
- Ból głowy.
- Szybkie męczenie się.
- Brak energii.
- Bóle kości i stawów.
- Nadwaga.
- Nadciśnienie.
- Złe samopoczucie.
- Spadek libido.
- Osłabienie odporności.
- Zaburzenia snu.
- Opuchlizna oraz ziemiste worki pod oczami.
- Chroniczne zmęczenie niezależne od tego czy regenerujesz ciało czy też nie.
Czy mam zakwaszony organizm
Jeżeli zaobserwowałeś u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów najlepiej udaj się do lekarza. Prawdopodobnie zleci on tobie wykonanie badania krwi zwane gazometrią. Ewentualnie możesz wykonać dobowe badanie pH i uzyskać zbliżone rezultaty samodzielnie, w swoim domu.
Aby wykonać domowe badanie pH musisz mieć paski do wykonania takiego badania oraz wykres, na który naniesiesz wynik. Zestaw ten możesz oczywiście kupić w aptece lub zamówić online z dostawą do domu. Pamiętaj jednak, aby pierwsze badanie moczu wykonać zaraz po przebudzeniu, a kolejne zaraz po pierwszym posiłku. Jeżeli nie masz zakwaszonego organizmu wynik będzie miał postać linii łamanej na wykresie. Jeśli twój wynik będzie inny, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Jak wyleczyć zakwaszenie organizmu
Aby pozbyć się zakwaszenia organizmu koniecznie wprowadź do swojej diety produkty alkalizujące. Należą do nich między innymi: papryka, nasiona dyni, gruszki, kokosy, orzeszki ziemne, a także warzywa strączkowe, papryka, banany, jabłka, cytryny oraz żurawina. Bardzo ważne jest również uzupełnienie diety o minerały zwiększające zasadowość w twoim organizmie, czyli o wapń, magnez, sód oraz potas. Dobrym sposobem walki z zakwaszeniem organizmu jest również wypoczynek, prawidłowe nawadnianie organizmu oraz spożywanie mniejszej ilości produktów zbożowych, nabiału i mięsa.
Sportowcy są narażeni na zakwaszenie organizmu
Jeżeli budujesz masę mięśniową to prawdopodobnie spożywasz dużą ilość białek pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów, tłustych potraw, jajek oraz dużych ilości kofeiny, które są obecne na przykład w preparatach przedtreningowych. Niestety wszystkie wyżej wymienione produkty odpowiadają za zakwaszenie organizmu. Aby tego uniknąć, czyli żeby zrównoważyć wysoką ilość białek oraz węglowodanów w organizmie, musisz koniecznie rozpocząć spożywanie warzyw, owoców oraz minerałów. Tylko w ten sposób zniwelujesz zakwaszenie organizmu.
Dodatkowo warto też wspomnieć, że zakwaszenie organizmu następuje po intensywnym treningu. Jest to zjawisko nieuniknione i naturalne, gdyż wynika z przemian beztlenowych zachodzących w twoich mięśniach. Możesz tego jednak uniknąć, wprowadzając do swojego jadłospisu odpowiednie produkty odkwaszające organizm.
Efekty zakwaszenia organizmu
Gromadzący się kwas mlekowy wpływa na obniżenie się poziomu pH płynów komórkowych i tym samym powoduje:
- Osłabienie skurczu mięśni.
- Problemy ze zredukowaniem tkanki tłuszczowej.
- Wzrost wagi ciała.
- Zahamowanie produkcji ATP.
- Zmniejszenie siły oraz napięcia twoich mięśni.
Jak zwiększyć tolerancję organizmu na obecność kwasu mlekowego
Aby opóźnić wystąpienie wyżej omówionych efektów zakwaszenia organizmu, warto sięgać po warzywa, owoce i minerały (magnez, wapń, potas, sód), a także zadbać o to, aby się solidnie wysypiać. Kolejnym rozwiązaniem jest również trening interwałowy którego intensywna faza trwa około 30 sekund – 2 minuty. Ważne jest również, abyś nie kontynuował treningów za wszelką cenę i nie doprowadzał się do tak zwanego przetrenowania. Pamiętaj, że takie ćwiczenia są po prostu nieskuteczne i nieefektywne.
Zakwaszenie organizmu jest poważnym problemem, na który musi uważać każdy sportowiec. Nie bagatelizuj go, gdyż może to skutkować nie tylko zahamowaniem twoich postępów na siłowni, ale również uszkodzeniem narządów wewnętrznych i wystąpieniem u ciebie otyłości.