Blog, aktualności, porady i ciekawostki

Dieta paleo dla sportowców – efekty, zasady, wskazówki

Jesteś aktywny fizycznie? Nie jest ci obcy intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny? W takim razie przeczytaj poniższy tekst i koniecznie rozważ dietę paleo regenerującą tkankę mięśniową po wyczerpujących ćwiczeniach.

Dieta paleo dla sportowców powstała z myślą o aktywnych osobach, spędzających dużo czasu na siłowni, gdzie wykonują one intensywne i długotrwałe ćwiczenia na rzeźbę bądź na masę. Dieta paleo posiada wiele zalet, ale do jej głównych cech należy przede wszystkim dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych i energii do dalszych, równie wymagających treningów. Co ciekawe, dieta paleo pomaga też szybciej zregenerować tkankę mięśniową po odwiedzeniu siłowni oraz zniwelować uczucie senności i zmęczenia u sportowca. Jeżeli interesuje cię dieta paleo, jej efekty oraz powody, dla których zaawansowani sportowcy ją stosują i polecają znajomym, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Dieta paleo – efekty

Większość osób aktywnych fizycznie stosuje „jakąś dietę”, którą można określić mianem podstawowej lub powiedzieć, że jest to „dieta tradycyjna dla sportowców”. Dieta paleo różni się od niej w znaczący sposób, ale dzięki temu pozwala osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie.

Zacznijmy od tego, czym jest dieta paleo. Paleodieta to dieta zawierająca więcej białka oraz tłuszczu oraz nieco mniej węglowodanów, gdy porównamy ją do diety tradycyjnej. Oznacza to, że zapewnia skuteczniejszą i przede wszystkim szybszą regenerację twojego organizmu po ćwiczeniach, czego nie można powiedzieć o diecie bogatej w węglowodany. Ponadto, dieta paleo zawiera w sobie więcej minerałów, witamin oraz antyoksydantów, dzięki czemu zwiększa twoją wytrzymałość, mocniej utleniając twoje tłuszcze.

Dieta paleo – co jeść przed treningiem na siłowni

Jeśli wybierasz się na długi, wyczerpujący trening na siłowni, koniecznie sięgnij po produkty zawierające niską zawartość błonnika oraz dużą ilość aminokwasów rozgałęzionych. Przykładowo możesz sięgnąć po owoce, które doskonale spełniają powyższe warunki oraz białko, stanowiące podstawę tę diety. Dobrym wyborem są zwłaszcza:

 • Jajko z owocem, np. bananem, brzoskwinią czy arbuzem.
 • Gotowe danie przeznaczone dla dzieci, ale pod warunkiem, że zawiera w swoim składzie potrawkę z kurczakiem lub indykiem.
 • Mus jabłkowy z proszkiem białkowym.

Może to brzmieć zaskakująco, ale w rzeczywistości dostarczasz sobie w ten sposób białko (przykładowo 6 gram w jednym jajku, z czego aż 1,5 grama stanowią aminokwasy rozgałęzione) oraz owoce z niską zawartością błonnika.

Rola aminokwasów rozgałęzionych w diecie paleo

Aminokwasy rozgałęzione, co jest bardzo istotne, stanowią znaczącą część tkanki mięśniowej. Oznacza to, że są bardzo ważne, jeśli zależy ci na jej prawidłowym funkcjonowaniu. Ich przyjmowanie nie tylko sprawia, że szybciej odzyskujesz siłę po wysiłku fizycznym, ale również przyspiesza naprawę twojej tkanki mięśniowej i obniża ilość tryptofanu w twojej krwi, dzięki czemu przestajesz czuć zmęczenie i senność. Nic zatem dziwnego w tym, że dieta paleo przypadła do gustu sportowcom. Wypróbuj ją i przekonaj się sam, że może zdziałać cuda.

Kiedy zjeść posiłek przed treningiem na masę

Będąc na diecie paleo pamiętaj, że ostatni posiłek musisz zjeść dwie godziny przed pójściem na siłownię i rozpoczęciem ćwiczeń. Jego wartość energetyczna powinna natomiast mieścić się w przedziale 400-600 kcal. Nie zmniejszaj zalecanej dawki kilokalorii, gdyż dieta paleo nie jest niskoenergetyczna.

Dieta paleo – co jeść w trakcie ćwiczeń na siłowni

Jeżeli ciężko trenujesz na siłowni, koniecznie dostarczaj swojemu organizmowi szybko trawiących się węglowodanów. Możesz to zrobić, np. zabierając ze sobą na siłownię napój lub żel. Jeśli jednak twój trening jest krótszy niż pełna godzina zegarowa, pij jedynie wodę.

Dieta paleo – co jeść po ćwiczeniach na siłowni

Po treningu w twoim organizmie pojawia się niedobór wody, glikogenu, białka i elektrolitów, a także zachwiana zostaje gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu. Właśnie dlatego po skończonym wysiłku na siłowni musisz wypić napój regenerujący z białkiem i węglowodanami. W ten sposób osiągniesz niezbędną odbudowę mięśni, a także właściwą regenerację. Po kilku godzinach odpoczynku sięgnij natomiast po węglowodany skrobiowe uzupełniające niedobór glukozy. Polecane są w tym przypadku zwłaszcza ziemniaki, makaron, rodzynki, soki owocowe i bataty.

Dieta paleo – co można jeść

 • Chude ryby i chude mięso.
 • Świeże warzywa i owoce, ale nie przetworzone, najlepiej też suszone.
 • Owoce morza.
 • Orzechy i nasiona.
 • „Dobre” tłuszcze nienasycone.

Dieta paleo dla sportowców – produkty zakazane

 • Ziarna zbóż.
 • Produkty mleczne.
 • Produkty przetwarzane i rafinowane.
 • Tłuste ryby i mięsa.
 • Wysokoglikemiczne owoce oraz warzywa.
 • Pokarmy z dużą ilością soli.
 • Rośliny strączkowe.
 • Alkohol.

Wypróbuj powyższą dietę i przekonaj się, że paleodieta to idealne rozwiązanie dla sportowców.